Noklikšķiniet šeit, lai saņemtu 10 € PAPILDUS atlaidi! >
block 1

Kas ir IP klasifikācijas?

 

 Jūs bieži redzat IP vērtību uz apgaismes ierīcēm, bet ko šī vērtība vai klasifikācija faktiski nozīmē? IP apzīmē apvalka aizsardzības pakāpi (Ingress Protection) vai starptautisku aizsardzību (International Protection). Pirmais skaitlis norāda pakāpi aizsardzībai pret cietiem priekšmetiem, un otrais skaitlis - aizsardzību pret mitrumu un putekļiem. Parasti iekštelpu lampām, piemēram, piekaramai lampai jūsu dzīvojamajā istabā, griestu lampai jūsu guļamistabā vai iegremdētiem gaismekļiem hallē, nav nepieciešama papildu aizsardzība, jo tām ir IP20, kas ir pietiekami, lai aizsargātu pret putekļiem. Tomēr vannas istaba un āra apgaismojums ir cits stāsts, jo ūdens un elektrība nav savienojami. Tāpēc šo veidu zonām nepieciešama augstāka IP vērtība. Jo augstāka ir IP klasifikācija, jo apgaismes ierīces ir izturīgākas pret mitrumu un ūdeni.


Lampu IP klasifikācija

Zemāk norādītā IP klasifikācija apgaismojumam ir sastopama visbiežāk:

  • IP20: Putekļdrošs
  • IP21: Piliendrošs (nedrīkst būt tiešā saskarē ar ūdeni)
  • IP23: Drošs pret smidzināšanu (nedrīkst būt tiešā saskarē ar ūdeni)
  • IP44: Šļakatdrošs (piemērots vannas istabām un ārpus telpām zem pārsega)
  • IP54: Šļakatdrošs un putekļdrošs (piemērots vannas istabām un ārpus telpām zem pārsega)
  • IP65: Putekļdrošs un aizsargāts pret zema spiediena ūdens strūklām
  • IP67: Putekļdrošs un aizsargāts pret iegremdēšanas līdz 1 m vai 30 min. iedarbību.
  • IP68: Pilnīgi putekļdrošs un ūdensdrošs (aizsargāts pret ilgu iegremdēšanu)

Domājot par IP klasifikāciju izmantošanai ārā un vannas istabā, tā tiek iedalīta zonās, kur katrai lampai būs cita IP vērtība.

block 7


Minimālā IP vērtība, kas nepieciešama vannas istabā

1. zona ir vannas istabas vannas un dušas zona. Šajā zonā ir nepieciešama augstāka IP vērtība, jo tur ir daudz mitruma un ūdens, no kā lampa ir jāpasargā, tāpēc 12 V gaismas avotam ir nepieciešams IP65 un augstāka vērtība. Lampas ir jāuzstāda vismaz 225 cm attālumā no vannas vai dušas pamatnes.

2. zona

2. zona ir vannas istabas izlietnes un tualetes poda zona vai noslēgtas dušas kabīnes. Šajā zonā nav nepieciešama augsta IP vērtība, jo lietošanas laikā nav tiešas saskares ar ūdeni, tāpēc tiek piemērots IP44 un visām lampām jābūt uzstādītām 60 cm attālumā no 1. zonas.

IP vērtības vannas istaba

3. zona

3. zona ir vannas istabas zonas, kur var rasties mitrums. Šajā zonā nav nekādas tiešas saskares ar ūdeni, izņemot kondensāta rašanos, tāpēc minimālā nepieciešamā IP vērtība ir IP21.Minimālā IP vērtība, kas nepieciešama ārpus telpām

Arī āra apgaismojumu var iedalīt zonās. 1. zona ir pilnīgi atklātas zonas, kur lampa ir tiešā saskarē ar visu veidu laikapstākļu elementiem, piemēram, stiprām lietusgāzēm, sniegu, vēju un krusu, tāpēc lampai ir jāspēj izturēt šos elementus un citus. Tāpēc šīm lampām būs nepieciešama ļoti augsta IP vērtība, kur minimums ir IP65. Tomēr, ja lampa tiks uzstādīta zonā, kur tā ir iegremdēta dziļi zemē, būs nepieciešama ļoti augsta IP vērtība - vismaz IP67.

2. zona

2. zona āra apgaismojuma lietošanai ir zona, kur lampa ir uzstādīta tā, ka nav tieši pakļauta ārējiem elementiem - zem jumta vai būves, kas aizsargā no augšas. Šādām zonām, piemēram, verandai ar jumtu, nojumēm vai garāžām ar sofītēm, nepieciešamā minimālā IP vērtība ir IP44.

IP vērtības dārzs

3. zona

3. zona āra apgaismojuma lietošanai ir zona, kur lampa ir pilnīgi pasargāta no ārējiem elementiem. Tāpēc tādām zonām, kur ir jumti vai lielas sofītes, slēgts balkons vai veranda, kur lampa ir pilnīgi pasargāta no jebkādas tiešas saskares ar ūdeni vai laikapstākļu elementiem, minimālā nepieciešamā IP vērtība ir IP23.

emico-featured